Счастье, ничего более чем хорошее здоровье.

Поради лiкаря: Жити довше i краще

Олександр ТЕСЛЯ, Лікар-терапевт, вчився у Військово-Медичній Академії у Петербурзі і Медичному Університеті Дніпропетровська, де пізніше викладав на кафедрі нетрадиційної медицини - лікувальний масаж, захворювання хребта та інше. Працював в урядовій медичній службі України, МВД, як лікар-кардеолог і нарколог. Продовжує працювати з українськими та західними спортсменами (зокрема, Збірними командами України та Австралії з вітрильного спорту). Майстер спорту з підводного плавання, у свій час був членом Збірної команда України.

Хочу поділитися з вами своїми роздумами про старість, як один з етапів нашого життя, а також порадити вам, як бути здоровими і щасливими у цей період життя. Мої висновки базуються на власному досвіді, а також практиці моїх друзів лікарів і вчених, хто займався цією проблемою.

Кілька років тому я був на зустрічі, присвяченій 25-річчю закінчення Військово-Медичної Академії. Більшість з тих, з ким я колись ділив студентський гуртожиток, вчився, тренувався і т.ін., я не бачив чверть століття. Одні зовсім не змінилися й виглядали такими, якими залишились у моїй пам'яті з тих часів, других я не міг пізнати. Чому одні виглядають молодшими за свій вік, а інші старшими? Чому така різниця між хронологічним і біологічним віком? Мій, майже 30-річний досвід праці у різних галузях медицини, дискусїї з практикуючими лікарями і науковцями, які працюють у ділянці геронтології (наука про старіння, яка вивчає і лікує людей похилого віку), дає мені право стверджувати, що це залежить від кількох факторів.

По-перше, це генетика. Наші батьки передають нам не тільки колір очей і волосся, а також фізичне і психологічне здоров'я. По-друге, це екологічний фактор - як ми живемо, працюємо, харчуємося та відпочиваємо. Певний, що цей фактор набагато залежить від нас самих, від нашого відношення до свого особистого життя і не згоден з тими хто стверджує, що старість приходить до нас у якомусь конкретному віці, десь біля 60 років.

Я розумію процес нашого життя так: ми народилися, досить швидко досягли зрілого віку, живемо комфортно в цьому періоді зрілості більш чи менш довгий час і тільки потім наступає період старіння. Він починається у різних людей в різному віці і залежить якраз від нашого генетичного рівня здоров'я і образу життя. Ми повинні прийняти період старіння, як продовжуючийся і необхідний процес змін у нашому тілі і мозоку. Це природний факт, що всі ми фізично змінюємося. Розуміння й прийняття цих змін поможуть нам фізично і психологічно відчувати себе щасливими і потрібними не тільки собі, але й усім близьким, хто нас оточує. Дуже важливо навчитися жити у цьому періоді життя для того, щоб максимально відчувати себе у доброму здоров'ї і щасті.

Не згоден з тими, хто "заперечує" старіння і намагається боротися, використовуючи всі медичні і наукові досягнення. Щоденна реклама на телебаченні і в пресі переслідує більш комерційні ніж медичні цілі.

Сьогодні не існує таких ліків, щоб допомогли нам не старіти. Останнім часом ви можете почути про омолоджуючу терапію (live-cell therapy - тобто ін'єкція клітин тварини), або гормональну терапію (заміна гормонів літньої людини на такий рівень, який вона мала в 20-30 років). Усе це не відповідає життєвим потребам людини, а має більш науково-комерційний інтерес.

На жаль, матінка природа не придумала для нас запасних частин. Уявіть собі насос, а це серце, яке перекачує кров через різний діаметр судин, без відпочинку і профілактичного ремонту, протягом 50 років. У крові завжди є все, що ми п'ємо та їмо і це її функція розносити у всі куточки нашого тіла все те, що необхідно кожній клітині для існування. Але в крові також циркулює багато того, що не тільки непотрібно, але й шкодить і що відкладається на стінках наших судин роками. Тепер ви розумієте чому смертність від серцево-судинних хвороб на першому місті у всіх країнах земної кулі. Я хочу, щоб цей простий приклад допоміг вам зрозуміти в якій великій мірі наше здоров'я і життя залежать від наших знань і уміння турбуватися про себе.

Рекомендації, що допоможуть вам зберігати себе у здорово-активному стані й запобігти хвороб, типічних для цього віку, складаються з таких груп: дієта, фізична активність, відпочинок і сон, сексуальне життя, стрес.

Отже, дієта, тобто наша їжа складається з углеводів, жирів і білків.

Углеводи: необхідні всі сорти круп - пшоно, гречка, манка та інші, всі сорти бобів та гарбуза (winter squashes), солодка картопля (sweet potatoes), pasta al dente. Небажанно їсти білі сорти хліба, усі печива з білим цукром і фруктоза-сиропом. Якщо ви любите солодощі, то краще вживайте мед.

Жири: найкращий жир для готування їжи -extravirgin oil, масло соняшника і кукурудзи також можливо, але не постійно. Включайте у свій раціон авокадо, горіхи, особливо грецькі, міндаль, кеш'ю і масло вироблене з цих горіхів. Дуже корисні жирні сорти риб - сальмон, сардини, оселедець, тріска. Якщо ви не любите риби, то можна вживати fish oil supplement.

Небажано їсти вершкове масло, вершки, сири, жирні сорти м'яса, курячу шкірку і всі харчі з кокосової олії (coconut oil). Зовсім виключіть з раціону маргарин та харчі, що готуються на киплячому або пересмаженому жирові.

Білок: найбільш потрібна частина нашої їжі, але в молодому і середньому віці. Після 60 років ми більшість часу проводимо біля телевізора або з книгою, тому кількість м'яса, з кожним роком нашого життя, необхідно знизити, особливо якщо ви маєте хвороби печінки, нирок або алергію. Вживайте білок, який легко і швидко засвоюється - а це всі сорти риби, молочно-кислі продукти, боби і соя.

Щоб запобігти або мінімізувати хвороби характерні для людей похилого віку до щоденного раціону необхідно ввести такі харчі, які виводять шлаки з нашого організму. Це - фрукти, овочі, гриби, баклажани, томатний сік, ягоди, апельсини, усі сорти жовтих фруктів і капусти, салат з темним листям (dark leaf green), включайте соєві харчі до вашого раціону, пийте регулярно зелений чай. Червоне вино, таке як Shiras, Pinot, Cabernet покращує мікроциркуляцію серця й омолоджує кров'яні тільця. Корисним є чорний шоколад з 70-90% какао.

У вашому раціоні має бути turmeric та ginger. Так, розріжте ginger на маленькі шматочки, вижміть сік, добавте меду і цей розчин потім додавайте у воду. Ginger як і часник підвищує нашу імунологію крові та її опір, який з часом знижується, що і є однією з причин багатьох хвороб у похилому віці.

Одна чи дві дитячі дози аспіріну на день (81mg -162mg), особливо для чоловіків, необхідні тому, що кров з віком стає густішою. Кальцій (supplement) також необхідний, тому що з протягом часу кістки гублять його. Особливо це важливо для жінок у клімактерічний період. Одна упаковка вітамінів на рік (Multivitamins 50 Plus) достатня, щоб підтримувати рівень мікроелементів і вітамінів в організмі. Щодня необхідно вживати 6 - 8 склянок води (чай, сік, суп також входять у цю кількість).

Отже, як писав Цицерон (106 - 43 рр. до нашої ери): "...старості треба чинити опір... Як ми боремося з хворобою, так треба боротися і зі старістю: слідкувати за своїм здоров'ям, їсти і пити стільки, скільки потрібно для відновлення сил, а не для їх пригнічення..." Тож, приділяйте цьому важливу увагу.

 

"Українська думка". г.Лондон, март 2006г.